EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Ambar Kapasite, Boşluk Kontrolleri

Denizyolu taşımacılık işlerinde ambarların yerleştirilmesi ve müşteri taleplerine bağlı olarak ambarlarda etkin bir depolama sağlanması çok önemlidir. Bunu elde etmek için, ambarlarda en yüksek düzeyde depolama alanı ve hacmi sağlayacak şekilde, kasa tipleri ve hacimlerine göre ambar içinde belirlenecek alanların doğru yöntemlerle hesaplanması gerekmektedir.

Ambar Kapasite, Boşluk Kontrolleri

Uluslararası dış ticarette, yoğun rekabet ile birlikte, işletme tedarik zinciri içinde lojistik destek ve depolama faaliyetleri daha fazla önemsenmeye başlanmıştır. Bu konuda müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin tam zamanında karşılanması, ambarların etkin kullanılması ve operasyonların hızlı olması birarada değerlendirilmektedir.

Bir geminin yüklenmesi tamamlandıktan sonra, ambarlarda yüklerin doldurduğu veya kapladığı alandan geri kalan boş hacme yitik hacim denmektedir. Yitik hacim yaratmaktan kaçınmanın en önemli yolu ambarın şekli ve kapasitesine uygun yük seçilmesi ve yükleme yapılmasıdır. Bu noktada filler cargo denilen ve büyük yüklerin boşluklarına konulabilecek hacimde ve büyük yüklerden zarar görmeyecek özellikte olan yüklerden faydalanılır. Bir de over stowage denilen yöntemle, bir limanda indirilmesi gereken yükün daha sonraki limanda indirilecek yükün altına istiflenmesi yöntemi kullanılmaktadır.

Ambar kapasitesi ve boşluklarını olumsuz etkileyen iki yanlış uygulama daha var: Short loading, yükün boşaltılması gereken limanda eksik indirilmesidir. Over carriage ise yükün boşaltılması gereken limanda indirilmesinin unutulmasıdır.

Bu sayılan ihmal ve hatalar gemi ambarlarının verimsiz kullanılmasına, kapsatitesinin altında kullanılmasına ya da boşluklar kalmasına neden olmaktadır. Bu da doğal olarak taşıma maliyetini yükselten ve taşımacılılık faaliyetinin verimini düşüren unsurlardır.

Bu bakımdan gözetim ve survey kuruluşarı tarafından verilen ambar kapasite hesaplama ve boşluk kontrol hizmetleri önemli olmaktadır. Ambarlarda istifleme planlamasının doğru yapılması, stowage faktörünün doğru belirlenmesi, yükleme ve boşaltma donanımlarının doğru tespit edilmesi, gemide oluşacak gerilimlerin doğru hesaplanması, dökme yüklerin doğru yüklenmesi ve gerekli önlemlerin alınmış olması, tehlikeli yüklerin sınıflandırılması ve uygun şekilde yüklenmesi hep uzmanlık gerektiren işlerdir ve sörveylerin gözetiminde yapılması olası verimsizliklerden kaçınmak ve riskleri düşürmek için gereklidir.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine ambar kapasite ve boşluk kontrol hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.