EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Yakıt İkmal Esnasında Miktar Tespiti

2012 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan Limanlar Yönetmeliği, aynı zamanda yakıt, yağ veya su alan gemilerin ikmal işlemlerini de düzenlemektedir. Buna göre, limanlarda bulunan gemi ve deniz araçlarına yağ, su ve yakıt ikmali, liman idaresi tarafından uygun görülen rıhtım, iskele ve demirleme alanlarında yapılır. Belirlenen alanların dışında ikmal yapılması yasaktır. İkmal işlemleri günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Ancak deniz ve hava koşuları dikkate alınarak liman idaresi yakıt ikmal işlemlerine kısıtlama getirebilir.

Yakıt İkmal Esnasında Miktar Tespiti

Yakıt ikmali yapılırken, gemilerde ve kıyı tesisinde deniz kirliliğine ve yangına müdahale edecek personelin ve ekipmanın hazır bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca denize yakıt taşması veya yangın çıkması ihtimaline karşı gerekli önlemler alınmış olmalıdır. Belirlenen kurallara uyulmaması durumunda liman idaresi tarafından yakıt ikmal işlemine izin verilmez.

Bu yasal düzenleme ile gemilere yakıt ikmali yapılmasının risk yaratan unsurları belli bir sisteme bağlanmıştır ve kontrol altına alınmıştır. Yakıt ikmal işlemlerinde uluslararası deniz ticareti yolları esas alınmaktadır. Ancak bunun yanında stratejik önemi olan dar boğazlar da yakıt ikmalinde belirleyici rol oynamaktadır. Bugün dünyada sekiz tane stratejik öneme sahip dar boğaz bulunuyor. Bunlardan ikisi İstanbul ve Çanakkale Boğazı’dır.

Yakıt ikmalinde dünya genelinde kabul edilen standart, MARPOL73/78 ANNEX VI’dır. Ülkemizde de 2005 yılından bugüne bu standart uygulanıyor. Bu standart 2013 yılında zorunlu hale getirilmiştir.

Diğer yandan yakıt ikmal işlemlerinin önemli bir noktası miktar tespitidir. Sefere çıkacak gemilerde yakıt ikmalinin doğru planlanmış olması önemlidir. Bu yakıt ikmali sırasında miktar tespiti çalışmaları önemli olmaktadır.

Yük gemilerinin, tankerlerin veya dökme sıvı yük taşıyan gemilerin tanklarına pompalanan yakıtın miktarı çeşitli yöntemlerle hesaplanmaktadır. Ancak geleneksel yöntemler, örneğin hacim ve kütle dönüştürme hesaplamaları genelde hatalara açıktır ve çeşitli etkilerle oluşan hava, hesaplamalarda belirsizlikler yaratır. Buna karşılık bugün yakıt ikmal ölçüm sistemleri kullanılarak daha hassas ölçümler yapılmaktadır. Sefer sırasında güvende olmak için gözetim kuruluşlarından, yüklenen yakıt miktarının gözlenmesi talep edilebilir.

Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, deniz survey hizmetleri kapsamında, müşterilerine yakıt ikmal esnasında miktar tespiti hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.