EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Katı Dökme Yükler Gözetimi

Paketlenmesi mümkün olmayan, hububat, maden cevheri veya hurda metal gibi dökme halde bulunan kuru yükler, dökme yük gemileri ile taşınmaktadır. Bunlara dökmeci gemiler veya bulk carrier dendiği de olmaktadır. Dökme yükler, tek bir platform üzerinde taşınamayacak kadar büyük yüklerdir. Başlıca taşınan dökme kuru yükler arasında tahıllar, baklagiller, çeltik, buğday, soya fasulyesi, mercimek, pirinç, kolza tohumu, gübre, çimento, klinker, kömür, tuz, kum, demir cevheri ve benzeri yükler bulunmaktadır.

Katı Dökme Yükler Gözetimi

Katı dökme yük gemilerine yükleme işleri, genelde limanlarda bulunan makina ve ekipmanlar ile yapılmaktadır. Bu gemilerin kendilerine ait bir yükleme ve boşaltma donanımları yoktur.

Genel olarak dökme yükler, geminin güvertesinde bulunan birçok flat rack konteynerin hepsine birden yüklenir ve nakliye sırasında dağılmaması için sağlamlaştırılır. Flat rack koteynerler, genelde ağır yüklerin taşınmasında kullanılır ve bu konteynerlere yükler üstten konulur. Flat rack koteynerler 20 ve 40 inch çelik malzemeden üretilmektedir.

Katı dökme yüklerin yüklenmesi, taşınması ve tahliyesi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan Dökme Yük Gemilerinin Güvenli Bir Şekilde Yüklenmesi ve Boşaltılması Hakkında Yönetmelik esasları gereğince yapılmaktadır.

Bu yasal düzenlemeye göre dökme yük gemileri, katı dökme yükleri güvenli bir şekilde yüklemeye, istiflemeye, dengelemeye ve tahliyeye imkan verecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Ambarları yeterli büyüklükte olmalıdır.

Gemi işletenleri yük alma veya boşaltma işlemlerini gözetmek zorundadır. Ayrıca geminin yapısının aşırı gerilmemesi için de bu gözetimi yükleme veya boşaltma süreci boyunca takip etmek zorundadır. Gemiye alınan yükün güvenli bir şekilde taşınabilmesi için balast suyunun yükleme planına uygun oranlarda atılması gerekmektedir.

Bu düzenlemelere rağmen çoğu zaman alıcı ve satıcı firmalar tarafından, taşınan yükün güvenliği açısından ve sonradan bir problem yaşamamak adına gözetim ve survey kuruluşlarından katı dökme yüklerin gözetimi hizmet talep edilmektedir. Gözetim kuruluşları sörveyörleri, bir yandan ilgili yasal düzenleme esasları bir yandan da yayınlanmış standartlar ve genel kabul gören uygulamalar ışığında bu hizmetleri vermektedir.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine katı dökme yükler gözetim hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.