EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Kimyasal Maddeler Ölçüm, Test ve Analizleri

Plastik ve Sentetik Elyaflar - REACH Etki Analizi

Sentetik elyaflar, yapay polimerlerden elde edilen dokuma elyafıdır. Bu şekilde birçok uzun zincirli polimer kullanılmaktadır. Sentetik elyafların ilk örneği naylondur. Esnemeyen giysi yapımına kullanılan dakron bir polyester türüdür. Esnek kumaş yapımında poliüretan elyaflar kullanılmaktadır. Çok yaygın kullanılan diğer sentetik elyaflar, orlon, polietilen ve fiberglastır.

Plastik ve Sentetik Elyaflar - REACH Etki Analizi

Sentetik elyaf yapılırken önce polimer ergitilmekte veya çözündürülmekte ve sıvı duruma getirilir. Sonra bu sıvı küçük deliklerden geçirilir. Bu sırada çözücü buharlaşır ve polimer ince tel haline getirilir. Buna kuru eğirme yöntemi denmektedir. Bazen de sıvı durumundaki polimer küçük deliklerden geçirildikten sonra belli kimyasal maddeler ile banyo yaptırılır. Bu yönteme de yaş eğirme yöntemi denmektedir. Her iki durumda da ince telcikler çektirilir ve polimer molekülleri bir doğruya getirilir. Bu şekilde dayanaklılığı arttırılmış olur. Bundan sonrası bükülerek iplik haline getirilmesidir.

Avrupa Birliği ülkelerinde kimyasalların yönetimi konusunda uyguladığı politikaya REACH adı verilmektedir. REACH kısaltması, kimyasalların, kayıtlandırılması, değerlendirmesi, ruhsatlandırılması ve kısıtlanması anlamına gelen registration, evaluation, authorisation and restriction of chemicals ifadesinden gelmektedir. Bununla ilgili yasal düzenlemeler Avrupa Birliği ülkelerinde 2006 yılında yayınlanmıştır.

REACH politikalarının uygulanma nedeni, çeşitli kimyasal maddelerin taşıdığı risklerin ve yarattığı tehlikelerin değerlendirilmesine yönelik yöntemlerin uygulanmasını sağlamaktır. Bu düzenleme kapsamına giren kimyasalların etki analizlerinin yapılması ve ruhsatlandırılması gerekmektedir. Kimyasal maddelerin zararlı olup olmamasına dair tüm ayrıntılar bu analizler sırasında ortaya konmuş olmaktadır.

Kuruluşumuz plastik ve sentetik elyaflar kapsamında REACH etki analizi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul gören test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Plastik ve sentetik elyaflar kapsamında verilen REACH etki analizi hizmetleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.