Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Kimyasal Maddeler

Endüstriyel Kimyasallar - Boyalar, Yapıştırıcılar ve Reçineler - Metering Hizmetleri

Yapıştırıcıların özelliklerini ve etkilerini alamak için konuya fiziksel ve kimyasal açıdan yaklaşmak gerekir. Fiziksel olarak yapıştırıcıların özelliklerine etki yapan güçler, yapışabilirlik, yüzeye tutunma (yapışma) ve iç tutunmadır (birleşme). Bu güçler iki malzemenin birbirine sıkıca bağlanmasını sağlar. Bu güçler aynı zamanda malzemelerin birbirine ne kadar sürede ve ne kadar sağlamlıkta bağlanacağını da belirler. Burada en önemli nokta, tutunmayı sağlayan yapıştırıcının bileşimidir. Burada kimyasal özellikler devreye girmektedir.

Endüstriyel Kimyasallar - Boyalar, Yapıştırıcılar ve Reçineler - Metering Hizmetleri

Herhangi bir yapıştırıcının birleşme gücünü, polimerlerin arasındaki etkileşimler belirler. Polimerler, monomer denilen çok küçük moleküllerden oluşan büyük moleküllerden meydana gelir. Bunlar bir yapıştırıcının ana bileşenleridir. Polimerler, uzatılmış ve hareketli molekül zincirleridir. Belli bir uzunlukta birbirlerine dolanarak yapıştırıcının iç tutunmasını güçlendirir.

Yapıştırıcıların bir kısmı su bazlı, bir kısmı da solvent bazlıdır. Su bazlı yapıştırıcılar üretilirken çözücü olarak su kullanılır. Solvent bazlı yapıştırıcılara göre daha ekonomiktir. Su yapışkan hattından buharlaşarak uzaklaşırken yapıştırıcı güç kazandır. Bu tür yapıştırıcıların nem ve kimyasallara maruz kalmaması gerekir, aksi halde performansını kaybeder. Solvent bazlı yapıştırıcılar ise çözücü olarak solvent içerir. Uygulandığı zaman solvent hızla buharlaşır ve yapıştırıcı güç kazanır. Solvent bazlı yapıştırıcılar, dış hava koşullarına ve kimyasal maddelere karşı daha dirençlidir.

Neticede yapıştırıcının gücü yapısındaki bileşenlerin özelliklerine ve etkilerine bağlıdır. Bunu belirlemek amacı ile gelişmiş laboratuvarlarda ölçüm, test, analiz ve değerlendirme çalışmalarına gerek duyulmaktadır.

Kuruluşumuz endüstriyel kimyasallar kapsamında, boyalar, yapıştırıcılar ve reçinelerin testleri arasında metering hizmetleri de vermektedir. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul gören test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Endüstriyel kimyasallar kapsamında verilen boyalar, yapıştırıcılar ve reçineler metering hizmetleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.