Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Petrol ve Doğalgaz Hizmetleri

Petrol Kuyusu Test Hizmetleri - Wireline ve Slickline Hizmetleri

Petrol ve doğalgaz rezervlerinin doğru değerlendirilmesi amacı ile, açılan kuyuların içine ölçüm araları ve bazı ekipmanların indirilmesi gerekir. Bu çalışmada kullanılan kablo teknolojisine wireline denmektedir. Bu şekildeki kablo hatları tek telli veya çok telli olabilir. Bu kablo hatları, hem gerekli durumlarda müdahale için, hem de formasyon değerlendirme işlemlerinde kullanılmaktadır. Yani kablolu hatlar (wirelines), günlük aktivitelerin yanı sıra veri iletimi gerektiren işlerde de yararlı olmaktadır.

Petrol Kuyusu Test Hizmetleri - Wireline ve Slickline Hizmetleri

Wirelines (kablolu hatlar), ilk olarak 1927 yılında, elektrik kablo hatları aracılığıyla bir kuyunun oluşum özelliklerini ölçmek için tasarlanmıştır. Bu kablo bağlantıları ile, jeologlar ve mühendisler, delme işlemleri hakkında gerçek zamanlı karar vermelerine yardımcı olacak değerler elde etmişlerdir. Bu kablolu hatlar ile sabit kuyu içi ölçümler yapılmış ve direnç, iletkenlik, oluşum basıncı, sonik özellikler ve iyi delik boyutları belirlenmiştir. Sonda adı verilen kayıt cihazı, kablonun altında bulunur ve kablo öngörülen derinliğe indirilerek ölçümler gerekleştirilir. Hattaki gerginliği sürdürmek için ölçümler sürekli olarak tekrarlanır.

Petrol ve doğalgaz faaliyetlerinde çoğu zaman mastarlar, fişler ve vanalar gibi ekipmanların kuyu içine yerleştirilmesi gerekir. Bu tür ekipmanları kuyu içine yerleştirmek ve çıkarmak için sticklines kullanılmaktadır. Sticklines, yüzeyden petrol veya doğalgaz kuyularına indirilen tek telli ve elektrik olmayan kaygan kablolardır. Bu kaygan hatlar (slicklines) aynı zamanda kuyu içindeki vanaları ve manşonları ayarlamak ve gerekli durumlarda kuyu içindeki boruları tamir etmek için de kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz upstream hizmetleri kapsamında verilen petrol kuyusu test hizmetleri arasında wireline ve slickline hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Petrol kuyusu test hizmetleri arasında verilen wireline ve slickline hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka upstream hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.