Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Petrol ve Doğalgaz Hizmetleri

Geleneksel Olmayan Kaynaklar - Katranlı Kum Hizmetleri - Tane Büyüklüğü Analizi

Ham petrol gibi, petrol kumlarında bulunan bitümün temelinde de milyonlarca yıl önce yaşamış olan canlı organik maddeler bulunmaktadır. Katranlı kum bulunan bölgeler milyonlarca yıl önce var olan okyanusların olduğu deniz tabanıdır. Ölen deniz canlıları bakteriler tarafından parçalanmış, oksijen ve nitrojen uçmuş, geriye hidrojen ve karbon kalmıştır. Daha sonra ısı ve basınç altında bu kalıntılar katranlı kumu oluşturmuştur.

Geleneksel Olmayan Kaynaklar - Katranlı Kum Hizmetleri - Tane Büyüklüğü Analizi

Aslında petrol kumu yatakları tanımlanırken üç farklı ifade şekli ile karşılaşılmaktadır: petrol kumu, katranlı kum ve bitümlü kum. Bunlar arasında en yaygın kullanılan ifade petrol kumudur. Buna karşılık petrol kumlarının çevre için yarattığı riskler anlatılırken genelde katranlı kum ifadesi tercih edilmektedir. Ancak petrol veya yağdan çok, bitüm ve kumdan oluşan bir maddeden bahsedildiği için bu yatakları bitümlü kum olarak tanımlamak çok daha doğru kabul edilmektedir.

Bitümlü kum içeriğindeki bitüm oranı yüzde 1 ile 18 arasında değişmektedir. Bitüm kalın bir yağdır ve ekstraksiyon sırasında hidrojen eksikliği bulunmaktadır. Bu yüzden ekonomik olarak daha değerli bir hidrokarbon elde etmek için karbon çıkarmak veya hidrojen eklemek amacı ile yükseltilmesi gerekmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan katranlı kum tane büyüklüğü analizleri, gözeneklilik ve geçirgenlik çalışmalarını, jeokimyasal analizleri, kum karakteristiklerini belirleme çalışmalarını, öğütülebilirlik testlerini, çökelti birimleri testlerini ve aşamalı öğütme ve ufalama analizlerini içermektedir.

Kuruluşumuz upstream hizmetleri kapsamında verilen geleneksel olmayan kaynaklardan olan katranlı kum hizmetleri arasında tane büyüklüğü analizi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Geleneksel olmayan kaynaklardan olan katranlı kum hizmetleri arasında verilen tane büyüklüğü analizi hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka upstream hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.