Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Kamu Hizmetleri

Zorunlu Araç Muayenesi - Araç Güvenliği ve Emisyon Denetimleri

Egzoz gazı emisyon ölçümleri, özel araçlar için, ilk üç yılın sonunda ve daha sonra her iki yılda bir yapılmaktadır. Diğer motorlu araçlarda ise her yıl bir kere yapılmaktadır. Tarım ve ormancılıkta kullanılan traktörler, motosikletler, elektrikli araçlar ve hidrojen yakıtlı araçlar için emisyon ölçüm zorunluluğu yoktur.

Zorunlu Araç Muayenesi - Araç Güvenliği ve Emisyon Denetimleri

Egzoz gazı emisyon ölçüm süresi veya zorunlu araç muayene süresi gelmese bile, herhangi bir şekilde onarım gören veya üzerinde teknik değişiklik yapılan motorlu araçların egzoz gazı emisyon ölçümlerinin yeniden yapılması gerekir.

Motorlu araçların güvenliğini sağlamak için, emisyon denetimleri öncesinde, aracın egzoz sistemi üzerinde çatlak veya delikler varsa bunlar onarılmalıdır. Egzoz sistemi bağlantı noktaları ve katalitik konvertörlü araçların konvertörleri kontrol edilmelidir. Egzoz sisteminde karşılaşılan başka sorunlar varsa bunlar giderilmiş olmalıdır. Egzoz sistemi kusurlu olan motorlu araçların emisyon ölçümleri yapılmaz. Çünkü bu durumdaki araçların emisyon ölçümleri, büyük bir olasılıkla belirlenmiş sınır değerlerinin üzerinde çıkar ve bu durum araç güvenliği için doğru değildir.

Araçların egzoz gazı emisyon ölçümlerinin yapılıp yapılmadığı, araç egzoz emisyon ölçüm ruhsatı bulunup bulunmadığı ve ölçümlerin süresi içinde yenilenip yenilenmediği, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı işbirliği ile yapılan denetimlerde kontrol edilmektedir. Bu denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırılmadığı veya süresi içinde yenilenmediği tespit edilirse, ya da aracın, yasal düzenlemelerde yer alan standartlara aykırı emisyona sebep olduğu tespit edilirse, araç sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır.

Kuruluşumuz yol güvenliği ve güvenlik hizmetleri kapsamında verilen zorunlu araç muayenesi hizmetleri arasında, araç güvenliği ve emisyon denetimleri hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda amaçlanan, işletmelerin güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermesini sağlamaktır.

Zorunlu araç muayenesi hizmetleri arasında verilen araç güvenliği ve emisyon denetimleri hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka yol güvenliği ve güvenlik hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.