Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Enerji Hizmetleri

Kömür - Yük ve Gemi Hizmetleri - Draft Survey

Hem yükün özellikleri hem de gemi ambarlarının özellikler yüzünden, dökme yük gemilerinde gemiye yüklenen toplam yükü hesaplamak kolay değildir. Bu nedenle dökme yük taşıyan gemilerin aldıkları yük miktarını bulmak için draft survey hesaplamaları yapmak gerekmektedir. Bu hesaplamaların temelinde Arşimed’in bulduğu bir prensip yatar: suya batırılan bir cisim, ağırlığı kadar suyun taşmasına neden olur. Draft survey hesaplamalarında, geminin su içinde ne kadar battığı dikkate alınar ve bir takım matematiksel işlemlerden sonra gemiye yüklenen yükün miktarı hesaplanır.

Kömür - Yük ve Gemi Hizmetleri - Draft Survey

Draft survey çalışması için öncelikle draft markalarının okunması gerekmektedir. Draft markaları gemilerin, baş ve kıçın her iki yanında metre veya feet cinsinden yer almaktadır. Bu markalar geminin omurgasından su hattına kadar olan mesafeyi işaret etmektedir. Draft survey hesaplamalarının ve bulunan yük miktarının doğru olması için işleme başlamadan önce gerekli değerlerin tam ve doğru okunması gerekir.

Bir gemiye yüklenen veya gemiden indirilen yükün miktarını hesaplamak için aslında iki defa draft survey işlemi yapılmaktadır. Birinci hesaplama, geminin boş ağırlığını (deplasmanını) bulmak için, ikinci hesaplama ise geminin yüklü ağırlığını (deplasmanını) bulmak için yapılır. Bu iki hesaplama arasındaki fark geminin gerçek yükünü ifade eder. Bunlar başlangıç draft surveyi ve final draft surveyi olarak isimlendirilir. Her iki çalışmada da yapılan hesaplamalar aynıdır.

İşletmeler daha düşük maliyetle daha kaliteli ürünler üretmek konusunda ciddi bir rekabet içindedir. Bir yandan da sosyal sorumluluk duygusu ile hareket etmek ve bunu kanıtlamak ihtiyacındadır. Bu nedenle kuruluşumuz kömür ticareti ile ilgili olarak yük ve gemi hizmetleri kapsamında draft survey hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda amaçlanan, işletmelerin daha etkin, yüksek performaslı ve kaliteli ürün ve hizmetler üretmesidir.

Draft survey hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka enerji kaynakları hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.