Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Enerji Hizmetleri

Kömür Analizleri - Kömür Akış Bilimi

Reoloji, malzemelerin yük, şekil değiştirme ve zaman faktörleri etkisi ile değişimini ve davranış şekillerini inceleyen özel bir bilim dalıdır. Reoloji kısaca cisimlerin gerilim altında zamana bağlı olarak şekil değişimini, yani deformasyonunu inceler. Reoloji ifadesi genel olarak sıvı malzemelerin akış özelliklerini, katı malzemelerin ise deformasyon özelliklerini tanımlamak için kullanılır. Latincede rheo kelimesi akmak anlamına gelir.

Kömür Analizleri - Kömür Akış Bilimi

Bir fırındaki kok kömürünün reolojik özellikleri, kok kömürünün kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kok haline gelen kömür havasız ortamda ısıtıldığı zaman yumuşar, şişer ve sonra tekrar katı duruma geçer. Bu değişimler kok kömürünün kalitesini etkiler. Bu etkileri tespit etmek amacı bir takım reolojik testler uygulanmaktadır. Yüksek kaliteli kok kömürü elde etmek için bu test sonuçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin ilk yumuşama ve tekrar katılaşma sıcaklıkları arasındaki farkı, kömürün yüksek akışkanlığını ve plastik aralığını tespit etmek için Gieseler Plastometre testi uygulanmaktadır. Ya da kömür standart koşullar altında ısıtıldığı zaman, kömürün şişme özelliklerini tespit etmek için Arnu Dilatometre testi uygulanmaktadır.

Kok kömürünün sağlamlığı, kütlenin reolojik özelliklerine ve plastikleşme sırasındaki gaz çıkış hızına bağlı olarak oluşan kok yapısına ve tekrar katılaşma sonrasında bileşenlerinin birbirleri ile uyumlu bir büzülme göstermesine bağlıdır.

İşletmeler daha düşük maliyetle daha kaliteli ürünler üretmek konusunda ciddi bir rekabet içindedir. Bir yandan da sosyal sorumluluk duygusu ile hareket etmek ve bunu kanıtlamak ihtiyacındadır. Bu nedenle kuruluşumuz işletmelere kömür analiz hizmetleri kapsamında kömür akış bilimi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda amaçlanan, işletmelerin daha etkin, yüksek performaslı ve kaliteli ürün ve hizmetler üretmesidir.

Kömür akış bilimi hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka enerji kaynakları hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.