Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Analizleri

Eluat Hazırlama - Özütleme Metodu

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafındna yayınlanan Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ekinde, atıkların düzenli depo tesislerinde depolanabilme kriterleri açıklanmıştır (Ek 2A). Bu tabloda eluat kriterleri de şu başlıklar altında gösterilmiştir:

Eluat Hazırlama - Özütleme Metodu

  • İnert atık olarak işlem görecek atıklar
  • Tehlikesiz atık olarak işlem görecek atıklar
  • Tehlikeli atık olarak işlem görecek atıklar

Eluat konsantrasyonu tehlikeli atık için belirlenen değerler içinde olan atıkların, tehlikeli atık depolama alanlarında depolanması gerekmektedir. Ancak belirlenen sınırların da üzerinde eluat konsantrasyonu olan atıklar, bu depolama alanlarına konulmadan önce bir takım ön işlemlerden geçirilmek zorundadır. Bu yapılamıyorsa bu tehlikeli atıkların ayrıca depolanması gerekmektedir.

Esas olan arıtma çamurlarının teknik kontrollerden geçirilmesi ve ekosisteme zarar vermelerinin önlenmesidir. Gelişmiş laboratuvarlarda özütleme analizleri, TS EN 12457-4 standardına uygun olarak yapılır (Bölüm 4: Sıvı katı oranı 10 lt/ kg olan ve partikül boyutu 10 mm. den küçük, yüksek katı madde muhtevalı malzemeler için tek aşamalı parti deneyi)

Bugün gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ve arıtma çamuru ölçümleri çok önemlidir. Laboratuvarımızda bu çerçevede eluat hazırlama (özütleme metodu) hizmeti de verilmektedir. Bu ölçümlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN 16192 Atıkların sınıflandırılması - Eluatların analizi
  • TS EN 15216 Atıkların özellikleri - Su ve eluatlarda toplam çözünmüş katı madde (tds) tayini
  • TS EN 12457 Atıkların nitelendirilmesi - Katıdan özütleme analizi - Granül katı atıkların ve çamurların katı özütlemesi için uygunluk deneyi

Laboratuvarımız, hızlı, kesin, güvenilir ve doğru sonuçlar verebilmek için, hem deneyimli, eğitimli ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna, hem de modern ölçüm cihazlarına sahiptir. Eluat hazırlama (özütleme metodu) hizmeti yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.