Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Analizleri

Ağır Metal Analizleri

Çevresel kirleticilerin önemli bir kısmını ağır metaller oluşturmaktadır. Toprağa ve suya giren bazı zararlı maddeler, doğanın kendi sistemi ile uzaklaştırılabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir. Ancak ağır metaller için bunu söylemek güçtür. Topağa veya suya karışan ağır metaller, bu nedenle birikmeye başlar ve birçok biyolojik ve kimyasal süreci olumsuz yönde etkiler. Asıl önemlisi ağır metaller yem ve besin maddelerine, buradan da besin zinciri yoluyla insanlara ve hayvanlara geçer ve bunların zehirleyici etkileri, biyolojik sistemlerdeki yaşam süreçlerine zarar vermeye başlar.

Ağır Metal Analizleri

Yapılan birçok araştırmalar, demir, selenyum, mangan ve kobalt gibi elementlerin topraktan sulara karıştığını, deniz suyunda bulunan magnezyum, potasyum ve kobalt gibi elementlerin havaya karıştığını, ancak çinko, bakır, kadmiyum, civa, antimon, arsenik, argon, kurşun, krom ve selenyum gibi zehirlem riski yüksek elementlerin insan faaliyetleri ile havaya, suya ve toprağa karıştığını ortaya koymuştur.

Bu bakımdan su ve atıksularda gelişmiş labortauvarlar tarafından yapılan ağır metal analizleri çok önemli olmaktadır. Laboratuvarımızda su ve atıksu ölçümleri kapsamında verilen ölçüm, test ve analiz hizmetlerinden biri de ağır metal analizleridir. Bu analizler sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan başlıca şu standartlar esas alınmaktadır:

  • TS ISO 6107 Su kalitesi - Terimler
  • TS 6290 Su kalitesi - Kobalt, nikel, bakır, çinko, kadmiyum ve kurşun tayini - Alev atomik absorpsiyon spektrometrik metotları
  • TS EN ISO 5961 Su kalitesi - Kadmiyum tayini - Atomik absorpsiyon metodu
  • TS 8118 Suyun analiz metotları - Nikel tayini - Alevsiz atomik absorpsiyon spektrofotometrik metot
  • TS 12802 Atıklar - Endüstriyel atık sularda kadmiyum sınır değerleri

Laboratuvarımız, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.