Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Analizleri

Çözünmüş Oksijen Tayini

İçme suyu kaynağında oksijen düşük seviyede olursa, sülfür oluşmaya başlar. Bu durumda suda hoş olmayan koku meydana gelir. Oksijen seviyesinin düşük olması insan sağlığı üzerinde doğrudan bir etki yaratmaz, ancak bu durum suda olması istenmeyen bazı mikroorganizmaların bulunduğuna işaret eder. Bu maddeler ise dolaylı yoldan insan sağlığını etkiler. Sudaki bozunabilir organik maddelerin aerobik koşullar altında bakteriler tarafından stabilize edilmesi için, suda çözünmüş oksijen seviyesinin belli bir düzeyde olması gerekir. Bu düzeye biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ) denmektedir.

Çözünmüş Oksijen Tayini

Gelişmiş laboratuvarlarda çözünmüş oksijen ölçümleri, suların aerobik veya anaerobik olduğunu tespit etmek, doğal sularda canlı yaşamının sürekliliğini takip etmek, aerobik arıtma tesislerinde havalandırma sistemlerinin verimini tespit ermek ve şebeke sistemlerinde korozyonun önüne geçmek için yapılmaktadır.

Laboratuvarımızda su ve atıksu ölçümleri kapsamında verilen ölçüm, test ve analiz hizmetlerinden biri de çözünmüş oksijen tayinidir. Bu analizler sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan başlıca şu standartlar esas alınmaktadır:

  • TS EN ISO 5814 Su kalitesi - Çözünmüş oksijen tayini - Elektrokimyasal sonda metodu
  • TS 4956 EN 25813 Su kalitesi - Çözünmüş oksijen tayini - İyodometrik metot
  • TS 4957-1 EN 1899-1 Su kalitesi - N günden sonra biyokimyasal oksijen ihtiyacının tayini (boin) -Bölüm 1: Seyreltme ve allitiyoüre ilavesi ile aşılama metodu
  • TS 4957-2 EN 1899-2 ... Bölüm 2: Seyreltilmemiş numuneler için metot
  • TS EN ISO 10707 Su kalitesi - Sulu ortamda organik bileşiklerin nihai havalı (aerobik) biyolojik parçalanabilirliklerinin değerlendirilmesi - Biyokimyasal oksijen ihtiyacı tayini - Kapalı şişe deneyi

Laboratuvarımız, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.