Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Analizleri

Numune Alma

Tarımcılıkta temel amaç, topraktan mümkün olan en yüksek verimi almaktır. Toprak analizleri, toprakta bulunan besin maddelerinin türlerini ve miktarlarını belirlemek ve ekilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübre cinsini ve miktarını tespit etmek için yapılmaktadır. Aksi halde bu analizler yapılmadan toprağa gübre verilirse, ihtiyaç olandan az veya çok gübre verilmiş olabilir, toprağa yanlış gübre verilmiş olabilir veya gübreleme yanlış zamanda yapılmış olabilir.

Numune Alma

Ancak burada önemli olan nokta, analizlerde kullanılacak numunenin ne zaman, hangi derinlikten ve ne miktarda alınacağıdır. Ayrıca numune alınacak sakıncalı yerlerin bilinmesidir. Örneğin topraktan numune alma zamanı, toğrağın ıslaklığına, kuruluğuna, don durumuna ve ekim ve gübre uygulama zamanına bağlı olarak değişir. Tahıllar ve yem bitkileri için toprağın 15-20 cm derininden numune alınmalıdır. Bağ ve meyva bahçelerinde 30 cm aralıklarla farklı derinliklerden alınan karışık toprak numuneleri kullanılmalıdır.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ve arıtma çamuru ölçümleri bu nedenle çok önemlidir. Laboratuvarımızda bu çerçevede numune alma hizmeti de verilmektedir. Bu ölçümlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS 10308 ISO 11464 Toprak kalitesi - Fiziko kimyasal analizler için numunelere uygulanan ön işlemler
  • TS ISO 10381-6 Toprak kalitesi - Numune alma - Bölüm 6: Laboratuvarda mikrobiyolojik süreçler, biyokütle ve çeşitliliğin değerlendirilmesi için toprağın toplanması, taşınması ve aerobik koşullarda depolanması için kılavuz
  • TS EN 16179 Atık, işlenmiş biyo atık ve toprak - Numune hazırlanması için rehber
  • TS 3909 Topraktan numune alma (tarımsal amaçlar için)
  • TS 4799 Topraktan numune alma (toprak haritaları yapımı için)
  • TS 9923 Toprak kalitesi - Yüzey topraktan numune alma, numunelerin taşınma ve muhafaza kuralları

Laboratuvarımız, hızlı, kesin, güvenilir ve doğru sonuçlar verebilmek için, hem deneyimli, eğitimli ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna, hem de modern ölçüm cihazlarına sahiptir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.