Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Endüstriyel Testler

UV (Ultraviyole) Testleri

UV, ultraviyole teknolojisi günümüzde tekstil süreçlerinde kullanılarak üretim verimliliği arttırılmaktadır. Örneğin ultraviyole ışınlar kullanılarak ağartma işlemleri çok daha kısa sürede yapılmaktadır. Yünlü ürünlerin yüzeyleri modifiye edilmekte ve boyama ve baskı özellikleri güçlendirilmektedir. Pamuklu kumaşların ön terbiye işlemleri, kumaşın fiziksel özellikleri bozulmadan ekolojik bir şekilde yapılabilmektedir. Ultraviyole teknolojisi bu şekilde üretim verimliliğini yükseltirken, diğer yandan da ozon ve ultrason teknolojileri ile çevre dostu olarak kabul edilmektedir.

UV (Ultraviyole) Testleri

Ultraviyole ışınların dalga boyları görünür ışıktan daha kısadır. İnsan gözü ile görünmezler. Ultraviyole ışınların dalga boyu, taşıdığı enerji ile ifade edilir. Buna göre ultraviyole ışınlar yakın ultraviyole, uzak ultraviyole ve çok uzak ultraviyole olarak sınıflandırılmıştır. Yakın ultraviyole ışınları görünür ışığa, çok uzak ultraviyole ışınları ise X-ışınlarına yakındır. Güneşten gelen bir kısım ultraviyole ışınları ozon tabakası tarafından tutulurken, bir kısmı yerküreye kadar ulaşır.

Tekstil sektöründe ultraviyole ışınlar daha çok polimerlerin yüzey işlemlerinde kullanılır. Özellikle doğal liflerden üretilen kumaşların yüzey özellikleri bu şekilde değiştirilir. Ultraviyole ışınlar, boya ve baskı işlemlerinde de kullanılır. Daha koyu renklerin elde edilmesinde, boyarmaddelerin kumaşa daha hızlı işlemesinde ve yünlü ve pamuklu kumaşlarda boncuklanma probleminin önlenmesinde etkilidir.

Akredite olmuş laboratuvarlarda gerçekleştirilen endüstriyel ürün testleri, ürün kalitesi ve güvenilirliğini kanıtlamak anlamında önemli bir işleve sahiptir. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımızda UV (ultraviyole) test hizmetleri de verilmektedir. Bu testler sırasında dikkate alınan birkaç önemli standart şunlardır:

  • TS EN 13758-1 Tekstil - Güneşin UV ışınlarından koruyucu özellikler - Bölüm 1: Giysilik kumaşlar için deney metodu

Laboratuvarımızda, mevcut güçlü çalışan kadrosu ve modern teknolojik test araçları sayesinde bu testlerde her zaman, kaliteli, hızlı, güvenilir, kesin ve doğru sonuçlar alınmaktadır.

UV (ultraviyole) testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.