Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Tekstil Sektörü Hizmetleri

Dikey Yerleştirilmiş Kumaş ve Kumaş Kombinasyonlarında Küçük Bir Alev Uygulaması İle Yanmazlık Testi

Yanma olayının esası üç faktöre dayanmaktadır: ısı, oksijen ve yakıt. Bu üçü biraraya geldiği zaman yanma denilen bir kimyasal olay geçekleşir. Alevlenmeyi başlatan ilk bileşen ısıdır. Yanma için gerekli olan oksijen ise zaten havada bulunmaktadır. Yakıt ise tekstil ürününün dokumasında kullanılan elyaftır. Yani polimerin kendisidir. Üstelik polimerlerin yapısında yüksek oranda karbon, hidrojen ve oksijen bileşikleri bulunur. Bu yüzden alev almaları ve yanmaları çok hızlı olur. Bu arada yanarken ısı ile birlikte zehirli ve yanıcı gazlar da ortaya çıkar.

Dikey Yerleştirilmiş Kumaş ve Kumaş Kombinasyonlarında Küçük Bir Alev Uygulaması İle Yanmazlık Testi

Özellikle dikey kullanımı olan perdelerin yanmaya karşı dirençli olmaları için tesktil sektöründe ideal yanmayı geciktirici polimer sentezi yapılmaktadır. Bu işlem ile birlikte kumaşın alev alması ve alevin yayılmasına karşı yüksek direnç göstermesi, tutuşma hızının düşük olması ve yanma sırasında düşük miktarda ve yavaş yayılan bir duman çıkarması gerekmektedir. Ayrıca polimer sentezinde yer alan yanabilen gazların, geç tutuşabilmeleri ve zehirli olmamaları gerekmektedir. Keza olası bir yanma durumunda yanıcılığın şiddeti düşük olmalıdır.

Laboratuvarımız yanmazlık testleri kapsamında müşterilerine dikey yerleştirilmiş kumaş ve kumaş kombinasyonlarında küçük bir alev uygulaması ile yanmazlık testlerini gerçekleştirmektedir. Bu testlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan başlıca şu standartlar esas alınmaktadır:

  • BS 5438 Dikey yönlendirilmiş numunelerin yüzüne veya alt kenarına uygulanan küçük ateşleme alevine maruz bırakıldığında tekstil kumaşlarının yanabilirliği için test yöntemleri

Laboratuvarımız bu hizmetleri, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından izleyen ve sürekli kendilerini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosu ile vermektedir. Ayrıca ölçüm, test, analiz ve değerlendirme hizmetlerini verirken, modern test cihazları kullanmakta ve dünya genelinde kabul gören yöntemleri uygulamaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.