Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Tekstil Sektörü Hizmetleri

Kumaş Eni

Düz dokuma makinalarında kumaş dokunurken kumaş eni, çalışma genişliğinden büyük olmamak koşulu ile istenilen ölçüye göre ayarlanabilmektedir. Bu makinalarda iğne sabit ancak mekik hareketlidir. İğne iptal edilebilir ve istenilen genişlik için iğne çalıştırılabilir. Yuvarlak dokuma makinalarında bunu yapmak mümkün değildir. Bu tür makinalarda kumaş genişliğini makinanın çapı belirler. Çünkü bu makinalarda iğneler hareketli ancak mekik sabittir.

Kumaş Eni

Kumaşların eni ölçülürken, kumaş makinadan çıkar çıkmaz ölçme işlemi yapılmaz. Dokuma sırasında kumaş gergin olduğu için gerçek boyutlarından bir miktar sapmış olur. Ölçüm yapmak için kumaş makinadan alındıktan sonra bir süre dinlendirilir. Ölçme işlemi, kumaşın kırışıksız, en düz kısmında yapılır. Ölçülürken kumaş pot bırakmayacak şekilde normal bir gerginlikte tutulur. Kumaşın farklı yerlerinde birkaç kez ölçüm yapılır ve ortalaması alınarak sapmalar tespit edilir. Ölçme işlemi hiçbir zaman topun başından veya son kısmından yapılmaz. Çünkü makina çalışmaya başlarken ve durdurulurken, motor istenilen devirde değidir.

Kumaş eni, kumaşın fiziksel özellikleri içinde çok önemli bir parametredir.

Laboratuvarımız, güçlü bir teknolojik altyapı ve eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelere fiziksel testler kapsamında kumaş eni ölçümleri yapmaktadır. Bu testlerde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 1773 Tekstil - Kumaşlar - Genişlik ve uzunluğun tayini
  • ISO 3932 Tekstil - Dokuma kumaşlar - Parçaların genişliğinin ölçülmesi
  • ASTM D3774 Tekstil kumaş genişliği için standart test yöntemi

Laboratuvarımız, işletmelerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yukarıda açıklanan kumaş eni ölçümleri dışında, başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir. Dünyanın her yerinde kabul gören test standartlarına ve test yöntemlerine uyularak gerçekleştirilen bu çalışmalarda, hızlı, kaliteli ve güvenilir sonuçlar elde edilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.