Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Kalite, Sağlık, Güvenlik ve Çevre

Hizmet Kalitesinin Belgelendirilmesi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi, bir kalite yönetim sisteminin yönlendirilmesinde kullanılan en iyi ve en etkili araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. Böyle bir sistem, mevcut süreçleri iyileştirme uygulanmasını zorunlu kılmanın yanı sıra, operasyonel süreçlerin yazılı hale getirilmesi, eğitim, iç denetim ve düzeltici eylem süreçleri uygulamasını da zorunlu kılmaktadır.

Hizmet Kalitesinin Belgelendirilmesi

ISO 9001 standardı ile önerilen model, üç ana unsurdan oluşmaktadır:

  • Müşteri memnuniyeti: Bir kalite yönetim sistemi ancak tam müşteri memnuniyetini sağladığı takdirde etkili olmaktadır.
  • Sürekli iyileştirme: İşletme, kalite yönetim sisteminin etkinliğinin sürekli olarak iyileştirilmesi için süreçleri belirlemiş olmalıdır.
  • Süreçlere odaklanma: İşletme yatay organizasyon yapısı belirlemeli ve faaliyetlerini daha sistemli ve doğru bir görüşe yönlendiren süreçlere odaklanmalıdır.

İşletmeler, sadece ISO 9001 belgelendirmesi için değil, etkili ve verimli bir kalite yönetim sistemi uygulamak için de çaba göstermektedir. Bu işletmeler sadece standardın biçimsel yönüne ve belgelendirme için karşılanması gereken koşullara değil, aynı zamanda ISO tarafından oluşturulan sürekli iyileştirme ve müşteri memnuniyeti önerilerine de ilgi duymaktadır.

Hizmet kalitesinin belgelendirilmesi, işletmenin etkin performansına ve iş stratejisine bağlı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa değişikliklerine ve olumsuz ekonomik durumlara karşı koymak için bu sistem proaktif bir şekilde kullanılabilir.

Sonuç olarak, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, organizasyonel iyileştirmeler, rasyonelleştirme, iş iyileştirme ve en önemlisi ürün ve hizmet kalitesindeki iyileştirmelerin ardından işletmenin gelirlerinde farkedilir bir artış sağlayan bir sistemdir. Bu sistem, işletmenin hedeflerine ulaşılmasına ve genel performansındaki iyileşmeye katkıda bulunmaktadır.

Kuruluşumuz kalite hizmetleri çerçevesinde hizmet kalitesinin belgelendirilmesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Kalite hizmetleri çerçevesinde verilen hizmet kalitesinin belgelendirilmesi hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka kalite, sağlık, güvenlik ve çevre hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.