Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ECOMark® Ekolojik Ürün Belgelendirme Programı Nedir?

Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, İngiltere’de ekolojik ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilme sebepleri şu şekildedir: sağlık (yüzde 46), doğal çevre (yüzde 41) ve lezzet (yüzde 40). Almanya’da ise sonuçlar şu şekildedir: sağlık (yüzde 70), doğal çevre (yüzde 20) ve lezzet (yüzde 20).

ECOMark® Ekolojik Ürün Belgelendirme Programı Nedir?

Ekolojik ürünler, besin değerleri açısından sağlıklı, doğal çevre açısından kalıntı ve kirlilik riski düşük olduğu için kabul görmektedir. Sosyal açından ise üreticiler deteklenmektedir.

Ekolojik ürünlerin sağlık açısından önemli olmaları, belgelendirilmiş ekolojik bitkisel ve hayvansal ürünlerin, kimyasal gübre, sentetik ilaç, hormon ve antibiyotik kullanılmadan üretim faaliyetlerinin yapılmış olması ve genetik yapısı değiştirilmemiş organizmalar olması yüzündedendir. Bu gıda maddelerinde kalıntı miktarı son derece düşüktür, hatta sıfıra yakındır. Bunun yanı sıra içerik olarak fenolik maddeler ya da mineral maddeler bakımından olukça zengindir.

Günümüzde ekolojik tarım dünyanın her yerinde hızla gelişmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde ekolojik ürünlere talep, arz edilenden çok fazladır. Bu bakımdan bütün ülkelerin kendi stratejilerini belirlemesi, fırsat alanları yaratması ve bir hareket planı hazırlaması gerekmektedir.

Aslında ekolojik tarımda hiç kimyasal madde kullanılmadığı düşünülmektedir. Ancak bu doğru değildir. Kimyasal maddeler, doğanın dengesini bozmadan ve doğada bulundukları şekliyle kullanılabilir. Ekolojik tarım sadece doğanın verdiği ile yetinen bir üretim şekli de değildir. Modern tarımın birçok imkanından ekolojik tarımda da yararlanılmaktadır.

Ekolojik tarımda, toprak verimliliği, bitki atıklarının değerlendirilmesi, yeşil gübreleme, ürün rotasyonu, organik atıkların kullanılması ve hayvan gübresi kullanımı temel yaklaşımdır. Hastalık ve zararlılardan korunmada uygun yöntemler esas alınır. Ekolojik tarım, süreklilik sağlayan, biyolojik çeşitliliği tercih eden, doğal kaynakları koruyan ve enerjinin verimli kullanımı savununan, bu şekilde optimum verimlilik alınan bir üretim şeklidir. Doğal kaynakların gittikçe tükeniyor olması tüketiciler kadar üreticileri de etkilemektedir. Üretimde aynı hammaddeyi bulmak giderek zorlaşmaktadır. Tarımda sürdürülebilirlik konusu bu nedenle çok öenmlidir.

Kuruluşumuz bu gerçeklerden yola çıkarak Ekomark© standardını tasarlamıştır ve ekolojik üretim yapan ve ECOMark® ekolojik ürün belgesi almak isteyen işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.